From Wikipedia, the free encyclopedia
The 2014 PSL All-Filipino [1] was the first tournament of the Philippine Super Liga for its second season . The tournament began ran from May 16, 2014[2] to July 26, 2014. The tournament's major sponsor was PLDT Home DSL .
Women's division [ edit ]
Classification round [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
16 May
16:00
AIR
3–0
CAG
26-24
25-19
27-25
78-68
P-2
21 May
14:00
PLDT
2–3
PET
27-25
23-25
25-19
24-26
10-15
109-110
P-2
21 May
16: 00
AIR
3-2
CIG
25-21
25-21
20-25
23-25
15-11
108-103
P-2
25 May
15:00
CAG
1-3
PLDT
22-25
22-25
25-20
23-25
92-95
P-2
25 May
17:00
RCC
3-0
CIG
25-17
25-21
25-22
75-60
P-2
28 May
14:00
GEN-PA
2-3
PLDT
26-28
25-16
27-29
25-13
12-15
115-101
P-2
28 May
16:00
CAG
1-3
PET
25-22
14-25
20-25
21-25
80-97
P-2
1 June
15:00
RCC
3-0
PLDT
25-18
25-23
25-18
75-59
P-2
1 June
17:00
CAG
3-1
GEN-PA
25-17
25-21
23-25
25-17
98-80
P-2
4 June
14:00
CAG
2-3
RCC
25-21
14-25
25-19
19-25
12-15
95-105
P-2
4 June
16:00
GEN-PA
3-0
CIG
26-24
25-11
25-22
76-57
P-2
8 June
15:00
RCC
0-3
PET
22-25
13-25
24-26
59-76
P-2
8 June
17:00
AIR
1-3
GEN-PA
20-25
25-23
20-25
15-25
80-98
P-2
11 June
14:00
AIR
0-3
RCC
17-25
18-25
15-25
50-75
P-2
15 June
15:00
AIR
3-1
PLDT
24-26
25-19
25-20
25-18
99-83
P-2
15 June
17:00
CAG
3-0
CIG
25-14
29-27
25-18
79-59
P-2
18 June
14:00
GEN-PA
3-1
RCC
25-21
27-29
25-20
25-21
102-91
P-2
18 June
16:00
PLDT
1-3
CIG
20-25
23-25
25-18
17-25
85-93
P-2
02 July
14:00
GEN-PA
3-0
PET
25-23
25-23
25-19
75-65
P-2
05 July
16:00
AIR
3-1
PET
25-23
19-25
25-19
25-23
94-90
P-2
09 July
14:00
PET
3-1
CIG
25-17
23-25
25-20
25-19
98-81
P-2
Playoffs [ edit ]
Quarterfinals
Semifinals
Finals
1
GEN-PA
3
4
AIR
3
4
AIR
0
5
CAG
2
1
GEN-PA
3
2
RCC
0
2
RCC
3
3
PET
1
6
PLDT
2
6
PLDT
3
Quarterfinals [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
13 July
15:00
PET
1-3
PLDT
25-16
21-25
18-25
22-25
86-91
P-2
13 July
17:00
AIR
3-2
CAG
16-25
16-25
25-16
25-17
15-13
97-96
P-2
Semi-finals [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
20 July
15:00
RCC
3-2
PLDT
16-25
25-21
19-25
25-20
15-12
100-103
P-2
20 July
17:00
GEN-PA
3-0
AIR
25-19
25-23
25-16
75-58
P-2
5th place [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
23 July
14:00
PET
3-0
CAG
25-22
25-19
25-23
75-64
P-2
3rd place [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
26 July
13:30
PLDT
3-1
AIR
25-17
18-25
25-18
25-23
93-83
Women’s Finals [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
26 July
17:30
RCC
0-3
GEN-PA
22-25
19-25
16-25
57-75
Final standing [ edit ]
Men's division [ edit ]
Classification round [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
16 May
14:00
CIG
3–2
SYS
25-14
25-17
17-25
23-25
15-13
105-94
P-2
21 May
18:00
IEM
3–0
VIA
25-14
25-19
25-21
75-54
P-2
25 May
19:00
CIG
3–1
VIA
25-19
25-19
28-30
25-22
103-90
P-2
28 May
18:00
PLDT
3–1
SYS
25-21
25-27
25-15
100-76
P-2
1 June
19:00
PLDT
3–0
IEM
25-20
25-20
25-20
75-60
P-2
4 June
18:00
PLDT
3–1
CIG
23-25
25-11
25-10
25-14
98-60
P-2
8 June
19:00
SYS
3–2
VIA
25-27
29-27
30-32
25-8
15-7
124-101
P-2
11 June
16:00
SYS
3–1
IEM
25-18
23-25
25-23
25-23
98-89
P-2
11 June
18:00
PLDT
3–0
VIA
25-13
25-19
25-21
75-53
P-2
15 June
19:00
CIG
3–2
IEM
20-25
25-19
22-25
25-15
15-11
107-95
P-2
18 June
18:00
PLDT
3–0
IEM
25-17
25-21
25-22
75-60
P-2
2 July
16:00
PLDT
3–0
CIG
25-16
25-22
25-20
75-60
P-2
2 July
18:00
SYS
3–0
VIA
25-20
25-11
25-20
75-51
P-2
5 July
14:00
CIG
3–1
SYS
21-25
25-19
25-23
25-23
96-90
P-2
9 July
16:00
SYS
0–3
IEM
23-25
21-25
19-25
63-75
P-2
9 July
18:00
CIG
3-1
VIA
25-22
19-25
25-20
25-20
94-87
P-2
13 July
18:00
PLDT
3–1
VIA
25-19
23-25
27-25
25-18
100-87
P-2
20 July
19:00
IEM
3–0
VIA
25-17
25-20
25-23
75-60
P-2
23 July
16:00
CIG
3–0
IEM
25-18
25-22
25-21
75-61
P-2
23 July
18:00
PLDT
3-2
SYS
18-25
25-22
25-19
22-25
15-9
105-100
P-2
Men’s Finals [ edit ]
Date
Time
Score
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
Report
26 July
15:30
PLDT
3-0
CIG
0-0
0-0
0-0
0-0
Final standing [ edit ]
Team roster
2 Alnasip Laja
3 Raffy Mosuela
4 Ron Jay Galang
5 Jeffrey Malabanan
6 Nino Jeruz
7 Rodolfo Labrador
8 Arvin Avila
9 Dante Alinsunurin (c )
10 John Paul Torres
11 Alnakran Abdilla
12 Roberty Boto
14 Jason Ramos
15 Jonathan Tan
17 Jessie Lopez
18 Christian Ian Fernandez
Head coach
Jasper Jimenez
Broadcast partner [ edit ]
References [ edit ]